مصاحبه اختصاصی با ریاست بیمارستان

۰۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۸ کد خبر : ۲۵۹ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۴۸
برای مشاهده جزئیات بر روی ادامه کلیک کنید .
مصاحبه اختصاصی با ریاست بیمارستان
DSC_0175.jpg
بطورکلی سال گذشته را چطورارزیابی می کنید؟ برنامه های کاری بیمارستان در سال گذشته چطور پیش رفت؟
ابتدا از کلیه کارکنان بیمارستان تشکر می¬کنم؛ سال 94 جزء سالهای پر کار بیمارستان بود، اگر بخواهم کارهای بیمارستان را در سال 94 توضیح دهم باید مجموعه کارهای سال گذشته را در هشت محور تقسیم کنم:
  • اول کارهای جاری بیمارستان است که شامل خدمات درمانی مراقبتی است که الحمدلله با کیفیت بسیار عالی مثل سال گذشته انجام شد، ما در کارهای جاری، 15درصد افزایش کمیت داشتیم این افزایش در بعضی بخش ها چشمگیرتر بودمثلاً در بخش های آنژیوگرافی، شیمی درمانی، آندوسکوپی، درمانگاه و اورژانس پیشرفت چشمگیرتری داشتیم که علت آن تلاش های بی وقفه و برنامه ریزی مدیران و کارکنان بخش هاست.
  • اجرای برنامه های عملیاتی تدوین شده در برنامه استراتژیک بیمارستان محور دوم است. در برنامه ریزی استراتژیک ، برنامه های متعددی داشتیم که خیلی ها شروع و کامل شد، خیلی ها هم شروع شد ولی نیمه تمام است چون زمان آن یک ساله نبود
  • در حوزه فیزیک بیمارستان راه اندازی اورژانس تروما و شیمیایی مهمترین کار بودکه در ابتدای سال شروع و در انتهای سال فازهای 4 و 5 آن هم افتتاح شد. این پروژه بزرگترین پروژه بیمارستان بود که طی سالهای اخیر اجرا شد ویژگی منحصر به فرد این پروژه این است که در راستای مأموریت های سپاه و پشتیبانی طب رزم است و امتحا ن خود را نیز در ارایه خدمت به مجروحین پس داده است. بازسازی ها و نوسازی ها همچنین برای ده بخش و واحدهای دیگر هم انجام شده است
  • محور مهم کاری دیگر در سال 94 بازسازی و نوسازی ناوگان تجهیزات پزشکی بیمارستان می باشد که یکی از مهمترین برنامه ها در برنامه استراتژیک بوده است. در سال گذشته بالغ بر هفده میلیارد تومان تجهیزات پزشکی در بیمارستان خرید، نصب و راه اندازی شده است که شامل دو دستگاه سی تی اسکن، یک دستگاه اکو سه بعدی، و دهها تجهیزات دیگر بوده است. دستگاه سی تی آنژیو هم انشاءا... تا پایان سال وارد بیمارستان خواهد شد
  • محور بعدی، حوزه فرایندهای نرم افزاری و اصلاح فرایندهاست، در اینخصوص هم صدها اقدام اصلاحی و توسعه ای انجام شده است که از حوصله این بحث خارج است.
  • کار عمده دیگر در سال 94 خدمت رسانی به مجروحین بود که از ابتدای بهار امسال با مجروحین یمن شروع شد و همچنان نیز ادامه دارد و کار بسیار طاقت فرسایی است که همکاران ما در طول سال انجام دادند البته ما این کار را به منزله رزق و روزی معنوی می¬دانیم که نصیب بیمارستان شده است و خوشحالیم که اگر نتوانستیم مستقیماً جزء مدافعان حرم باشیم، حداقل خادمین ایشان باشیم
  • محور بعدی ممیزی اعتباربخشی وزارت بهداشت بوده است در این زمینه هم تمامی مجموعه بیمارستان از ابتدای سال منتظر و آماده باش بودند تا اینکه بیمارستان در 25ام مهر ماه و بعنوان آخرین بیمارستان دانشگاه شهید بهشتی مورد ارزیابی قرار گرفت
  • محور کاری مهم بعدی بیمارستان، ارزیابی ستاد کل سپاه بود که مطابق دستور فرماندهی محترم سپاه، یک گروه 120 نفره از بازرسان وارد بیمارستان شده و به مدت یک هفته بیمارستان را در 16 محور بازرسی کردند که نتایج آن بسیار افتخارآمیز بود
در مجموع سال 94 کل تیم بیمارستان سال پرکاری داشتند که جا دارد از همه مدیران، پزشکان، پرستاران و همه کارکنان قدردانی داشته باشیم.
آقای دکتر لطفا در مورد وضعیت بیمه درمانی کارکنان قراردادی و شرکتی و اقداماتی که صورت گرفته، توضیح بفرمایید؟
شاید یکی از معضلات جدی بیمارستان، همین موضوع است و نگرانی زیادی هم برای بنده به همراه داشته است برای حل این مساله سعی کردیم با بیمه تامین اجتماعی قرارداد ببندیم تا همکاران قراردادی و شرکتی در بیمارستان خودمان از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند ، که البته پس از جلسات و پیگیری های متعدد با مدیران سازمان تامین اجتماعی، حاصل توافق با آن مجموعه، تحت پوشش قراردادن پرسنل قراردادی و شرکتی و خانواده ایشان در حوزه های درمانی در بیمارستان بقیه ا... (عج) است که تقریبا 90% پیشرفت داشته ایم و در صورت اعلام سازمان تامین اجتماعی این خدمت بزرگ هم به همکاران شرکتی و خرید خدمت تقدیم خواهد شد که بخش اعظم از دغدغه های عزیزان را بر طرف خواهد کرد.
در خصوص تبدیل عضویت پرسنل شرکتی ، کار تا چه مرحله ای پیش رفته است؟
یکی از خواست های مهم بنده از ابتدای ورود به بیمارستان همین موضوع بوده است که انتظار داریم در سال 1395 تا پایان سال، پرسنل شرکتی را با ساز و کار مد نظر بتدریج به قراردادی تبدیل کنیم که البته در این خصوص موانع قانونی هم وجود دارد که در حال پیگیری است.
نتیجه اعتبار بخشی بیمارستان چه شد؟آیا بیمارستان درجه یک عالی شده است؟
اواخر مهر ماه اعتبار بخشی انجام شد و بیمارستان ما هم آخرین بیمارستان بود که مورد ارزیابی قرار گرفت که معمولا نتایج چند ماه بعد از ارزیابی اعلام می شده است. امسال با سالهای قبل تفاوت دارد در سال های قبل وزارت خانه حدود هفتاد بیمارستان را درجه یک عالی اعلام می کرد اما امسال تعداد درجهیک عالی را به هفت یا هشت بیمارستان کاهش داد و اخیرا نتایج بیمارستانهایی که درجه 3، 2 و 1 را گرفتند را اعلام کرد اما نتیجه بیمارستان های درجه یک عالی را منوط به صحت سنجی مجدد کرد. یعنی بیمارستان هایی که نتیجه آنها اعلام نشد درجه یک عالی را در مرحله اول اخذ کردند و در مرحله دوم این بیمارستان ها را وزارت خانه صحت سنجی کرده و قرار است نتیجه آن تا نیمه اسفند انشاء الله اعلام شود. البته بیمارستان ما را هم روز چهارشنبه مورخه 21/11/94 صحت سنجی نمودند، در این مرحله بخش اورژانس، یک بخش داخلی و جراحی ، اتاق عمل و استانداردهای مدیریت و رهبری را ممیزی کردند. انشا الله هم دوستان دعا کنند تا آن چیز که شایستگی آن را دارند و برای آن تلاش کرده اند، را دریافت نمایند. تا امروز هنوز هیچ خبر موثقی از وزارت بهداشت به بیمارستان رسما اعلام نشده است.
آیا تعرفه بیمارستان های درجه یک عالی بیشتر از تعرفه بیمارستان های درجه یک است؟
متاسفانه تعرفه درجه یک و درجه یک عالی شبیه هم است. در کشور 80% بیمارستانها، درجه یک هستند و برای کسب درجه یک عالی کلی باید تلاش کنند، در صورتی که بین تعرفه ها فرقی دیده نمی شود این خیلی بد است گرچه پرسنل ما و مجموعه ما برای پول و تعرفه کار نمی کنند. ما برای عشق به مردم ونام حضرت بقیه اله الاعظم(عج) تلاش می کنیم تا بتوانیم بهترین خدمات را ارائه کنیم.
در صورتی که بیمارستان درجه یک عالی را کسب نماید حجم بیماران مراجعه کننده به بیمارستان بیشتر می شود، چه تدبیری برای شلوغی بیمارستان اندیشیده اید؟
من در این 2 سال و نیمی که مسئول بیمارستان شده ام چندین بار این سوال مطرح شده است که شما با این شلوغی بیمارستان چه می کنید بنده بارها پاسخ این سوال را به مسئولین سپاه داده ام و الان هم می گویم که فعلا بیمارستان با تمام کارایی خود کار نمی کند ، بطور مثال حداکثر بهره وری بعضی از قسمت ها 30% است، مثلا درمانگاه که پیک آن از ساعت 10 تا 14 استو در ساعات قبل و بعد از آن ظرفیت برای کار دارد یا بهره وری اتاق عمل 27% است، در اتاق عمل ما روزی 80 بیمار مورد جراحی قرار میگیرند در صورتیکه بیمارستانهایی من سراغ دارم که تا 180 بیمار هم در روز عمل جراحی انجام می دهند، راه اندازی کلینیک واقعی شب یکی از همین اقدامات است که سبب می شود درمانگاه ما با ظاهری زیبا ، تجهیزات مدرن، پزشکان مجرب و متخصص تا ساعت 10 شب برقرار باشد و از ظرفیت های آن استفاده شود.
آیا در درمانگاه های شب از پزشکان بیرون از مجموعه نیز استفاده می کنید؟
در درمانگاه شب اولویت ما با پزشکان هیئت علمی و رسمی می باشد ولی در صورت نیاز با پزشکانی که شرایط بیمارستان ما را بپذیرند همکاری می کنیم.
در صورت اعلام رتبه بیمارستان از سوی وزارت بهداشت، تشویق کارکنان چطور خواهد بود آیا همه پرسنل به یک اندازه و بطور مساوی تشویق می شوند؟
دو نظریه وجود دارد یکی اینکه همه افراد یکسان و مساوی تشویق شوند و نظریه دوم این است که به میزان مشارکت افراد و زحمتی که کشیده اند پاداش داده شود، بنده کمیته ای را تشکیل داده ام که مدل و نحوه تشویق را تعیین نمایند. انشاء الله در صورت اعلام درجه یک عالی کمیته تشکیل شده و تصمیم گیری خواهد شد. برنامه این است که همه دوستان و همکاران تشویق شوند ولی به نتیجه بررسی کمیته مربوط می شود .
آقای دکتر شنیده ها حاکی از این است یکی از بیمارستانهای تهران یک پایه حقوق به عنوان تشویق درجه یک عالی به پرسنل خود بعد از اعلام نتایج پاداش د اده است، نظر شما چیست؟
من هم این شایعات را شنیدم، تا به امروز وزارت بهداشت نام هیچ بیمارستانی را بعنوان بیمارستان درجه یک عالی معرفی نکرده است، همچنین مدل پاداش دادن بیمارستانها با هم فرق دارد در تهران بیمارستانی است که سالی 2 مرتبه یک پایه حقوق بعنوان پاداش به پرسنل خود می دهد و این هم ربطی به اعتبار بخشی بیمارستان ندارد، بنده خواهشم این است که دوستان و پرسنل محترم بیمارستان صبور باشند و کام خودشان را با این شایعات بی پایه و اساس تلخ نکنند.
چنانچه مستحضرید نگاه های بیرونی به بیمارستان، این است که بیمارستان یک مرکز پردرآمد و سود ده است و درآمد هنگفتی دارد؟ آیا بیمارستان ها سازمانهای سوددهی هستند؟ نظر شما چیست؟
این سئوال، بسیار فنی، دقیق و زیباست؛ بنظر من اقتصاد سلامت در کشور ورشکسته است. این واقعیت تلخی است که از یک طرف قانون اساسی ما، سلامت را بعنوان یک نیاز بشری مورد توجه قرار داده و دولت را ملزم کرده که به رایگان خدمات سلامت را برای تک تک آحاد مردم تامین نماید و از طرفی بیمارستان ها را خود گردان می کند آن هم با بیمه هایی که پوشش بیمه ای خوبی ارایه نمی دهند. من 5/5 سال است که رئیس بیمارستان هستم؛ بیمه های ما ورشکسته هستند؛ سه بیمه پایه در کشور ، ده ها هزار میلیارد تومان بدهکارند و پوشش بیمه ای کامل نمی دهند؛ از طرفی با صراحت به بیماران اعلام می¬کنند که بیمارستان نباید از بیمار پول بگیرد؛ وزارت بهداشت هم به بیمارستان بقیه ا... پولی نمی دهد در حالیکه به سایر بیمارستان ها پرداخت می کند؛ دولت هیچ بودجه ای برای بیمارستان تأمین نکرده است. اینجا پازلی داریم؛ اقتصاد سلامت ورشکسته، بیمارستان خودگردان، بیمه ورشکسته ای، و بیماری که باید خدمات بگیرد ولی هیچ پولی نپردازد، بنابراین بیمارستان نه تنها سود و اضافه درآمدی ندارد بلکه بدهکار نیز هست و ما برای اداره بیمارستان در عُصر و حرج هستیم ، متأسفانه بیمارستان مبالغ قابل توجهی بدهکاری دارد و معمولاً در پرداخت بخشی از هزینه ها، بویژه هزینه تجهیزات با تأخیر زیاد هزینه ها را پرداخت می کند، البته تلاش بنده این است که حقوق و کارانه به موقع پرداخت شود اما در پرداخت هزینه های مربوط به تأمین کنندگان دارو و تجیهزات معمولاً با تأخیر اقدام می شود. در همین زمینه درآمدهای کارکنان بین دو تا سه برابر افزایش یافته، در حوزه پرستاری قانون اصلاح بهره وری تا حدود زیادی اجرایی شده، میزان اضافه کار افزایش زیادی پیدا کرده و همه اینها هزینه بیمارستان را بشدت بالا برده است لذا اگر حمایتهای جدی توسط مراجع بالاسری انجام نشود نگهداری بیمارستان و ارتقاء سالیانه آن بسیار دشوار و سخت خواهد بود. در نهایت اینکه این نگاه بیرونی به بیمارستان نگاه درستی نیست و بیمارستان نیاز به حمایت های جدی دارد.
آقای دکتر جلالی در پایان مصاحبه ضمن تشکر از جنابعالی به خاطر وقتی که برای بنده و کارکنان بیمارستان گذاشتید اگر صحبت پایانی و یا پیامی برای کارکنان بیمارستان دارید بفرمایید.
بنده در پایان صحبتهایم از تمامی کارکنان، پرستاران، پزشکان و دستیاران بابت تمامی تلاشهایشان، زحماتشان جهت ارائه خدمات به بیماران صمیمانه سپاسگزارم و امیدوارم حاصل تلاشهای عزیزان ایجاد بیمارستانی باشد که افتخار صاحب پر آوازه این بیمارستان یعنی حضرت بقیه اله الاعظم (عج) باشد. انشاءالله با دعای ایشان و تلاش و همت همه عزیزان و با پشتیبانی فرماندهی سپاه بتوانیم بیمارستانی بسازیم که نه تنها در ایران بلکه در منطقه سربلند و سرافراز باشد.

 


نظر شما :