جلسه هم اندیشی مدیران پژوهش و فن آوری بیمارستان و دانشکده پزشکی

۲۶ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۲ کد خبر : ۲۴۴ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۷۴
برای مشاهده جزئیات بر روی ادامه کلیک کنید .
جلسه هم اندیشی مدیران پژوهش و فن آوری بیمارستان و دانشکده پزشکی

جلسه هم اندیشی مدیران پژوهش و فن آوری دانشکده پزشکی و مدیران پژوهش و فن آوری بیمارستان؛‌ روز چهارشنبه مورخ 94/9/25 برگزار شد. در حاشیه جلسه؛ مصاحبه ای با معاون محترم پژوهش و فن آوری بیمارستان؛ استاد جناب آقای دکتر علیشیری صورت گرفت.

اهمیت هفته پژوهش در بیمارستان:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه و ارج نهادن به مقام شامخ فرهیختگان عرصه پژوهش؛ چهارمین هفته آذر ماه به نام هفته پژوهش نامگذاری شده است.

 • ضرورت تحقیقات علمی کاربردی در بیمارستان چیست؟

  اصولا پیشرفت و توسعه در هر سطحی از جامعه و دستگاهها، ارتباط مستقیم با تحقیقات علمی دارد، رشد و توسعه کشورهای پیشرفته در نتیجه سرمایه گذاری در بخش پژوهش است. در دنیا کشورهایی هستند که تا حدود 10 درصد از منابع تولید ناخالص ملی خود را به تحقیق و پژوهش اختصاص داده اند، در کشور ما بر اساس سیاست ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری بایستی 4 درصد از درآمد تولید ناخالص مالی در حوزه پژوهش تخصیص یابد؛ ولیکن تاکنون به علت محدودیتهای موجود این میزان در عمل 0/6 درصد و یا کمتر بوده است.

 • عملکرد پژوهش و فن آوری بیمارستان را طی سال اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟

  با توجه به اینکه در ساختار جدید معاونت پژوهش و فن آوری بیمارستان که طی دو سال اخیر راه اندازی شده با ایده ال ها فاصله زیادی داریم، علیرغم تمامی موانع موجود با عنایت الهی و حمایت ریاست محترم بیمارستان و معاون تحقیقات فن آوری دانشگاه؛‌ گام های خوب و موثر برداشته است.

 • آخرین ارزیابی عملکرد پژوهشی بیمارستان بقیه الله الاعظم (عج) ؛ از نظر وزارت بهداشت و درمان چه بوده است؟

  پژوهش در بیمارستان طی ده سال اخیر در ارزیابی وزارت بهداشت در حال تعلیق بود. خوشبختانه در ارزیابی واحد های توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان در سال 93 ، در بین بیمارستانهای آموزشی کشور توانستیم با ارائه گوشه ای از عملکرد اساتید، دانشجویان و محققین رتبه سوم کشوری را کسب نمائیم. همچنین معاونت پژوهش و فن آوری بیمارستان در اعتبار بخشی بیمارستان حضور فعال و موثری داشت.

 • اهم فعالیتهای صورت گرفته در طی سال جاری در حوزه پژوهش بیمارستان چه بوده است؟

  از نظر عالمان علم مدیریت، اداره بیمارستان یکی از پیچیده ترین مدیریتها در بین دستگاههای اجرایی است. جهت گیری پژوهش و فن آوری بیمارستان با توجه به ماهیت تحقیق و توسعه (R&D) بیشتر کاربردی و راستای حل مشکل می باشد. محورهای فعالیتهای مهم پژوهش بیمارستان در سال گذشته عبارتند از :

  1. الف) کارشناسی، تدوین و ابلاغ اولویتهای پژوهشی بیمارستان
  2. ب) عقد تفاهم نامه همکاری با دانشکده ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه
  3. ج) طراحی و اجراء فرایند ارتقاء کیفیت طرح های تحقیقاتی و نظارت بر حسن انجام آنها
  4. د) ارائه خدمات مشاوره ای به دانشجویان؛‌ محققان و اعضای هیئت علمی؛‌ جهت ارتقاء کیفیت فعالیتهای پژوهشی
  5. ر) حضور و نقش موثر در حوزه تحلیل نرم افزاری مدیریت سازمان از جمله هوش سازمانی و زنجیره تامین کالا و خدمات
  6. ه) پی گیری و حضور موثر در طراحی پرونده الکترونیک سلامت و بانک های اطلاعاتی
  7. و) طراحی و اجرا مجلات علمی بیمارستان به زبان انگلیسی تحت عنوان "Hospital Practices and Research" و زبان فارسی به نام "پژوهش سلامت" که بزودی شمارگان اول آن منتشر خواهد شد.
  8. ز) طراحی و تدوین بالغ بر 30 پروتکل درمانی با محوریت و همکاری معاونت محترم درمان و هم اندیشی اساتید رشته های مختلف بالینی
  9. ح) همکاری و نظارت بالغ بر یکصد پروژه تحقیقاتی در بیمارستان
  10. ط) طراحی و برگزاری کارگاههای توانمندی پژوهشی مدیران و هیئت علمی
 •  با توجه به مدیریت حضرتعالی بر واحد فعالیتهای پژوهشی در دانشکده و بیمارستان؛‌ جمع بندی جنابعالی چیست؟

  دانشکده پزشکی به عنوان سیاست گذار و ناظر بر فعالیتهای پژوهشی اعضاء هیئت علمی و دانشجویان می باشد. با توجه به اینکه فعالیت علمی قسمت عمده گروههای هدف اعم از اساتید و دانشجویان در بیمارستان می باشد. با تدابیر صورت گرفته با حفظ استقلال، تعامل بسیار خوبی بین مدیران ایجاد شده؛ کارهای موازی حذف شده؛ سرعت تصمیم گیری و اجرا افزایش یافته است.

 


نظر شما :